Recept na likér je z knihy od Dumkové Hanny, Česká Kuchařka z roku 1883. Recept je v nezměněné podobě.

Višňovka

Kilogram višní se vypere, dají do sklenice střídavě vrstva višní, pak několik zrnek nového koření, skořice, hřebíčku, pomerančové nebo citronové kůry, cukru dle potřeby, a nalije se na ně dobré kořalky nebo vodou rozpuštěného líhu, uzavře se, postaví se va výsluní. Pak se tekutina slije a precedí._ Na višně může ještě dvakráte lihu nebo kořalky nalito býti.

Višňovka - jiný způsob

Vyzrálé, očistěné višně zbaví se stopek, dají do velkých lahví.

Vždy na vrstvu višní dá se rozmanité koření, jako hřebíček, pepř, nové koření, taktéž i citronová a pomerančová kůra, dodně cukru, na vše pak se naleje dobrá samožitná kořalka.

Láhev jen čistým plátnem na hrdle obvázaná nechává se po nějaký čas na slunci, potom višňovka se do zvláštních lahví slejvá a pevně zadělává, by nevičichla.

Poznámka: Dobrá samožitná kořalka uvedená v textu může být v tomto případě nahrazena naředěným konzumním lihem o 50 % objemových alkoholu. Na každý litr pálenky či lihu dejte ideálně 100 až 150 gramů cukru.

Likéry Ovocné

Pro přípravu těchto Ovocných likérů slouží druhově jednotné ovocné přírodní šťávy bez přísad (tj. bez trestí, silic, esencí).

Minimální obsah ethanolu (alkoholu) v Ovocném likéru je 15 % objemových.

Ovocný likér je lihovina o obsahu cukru, vyjádřeno v invertním cukru, nejméně 100 g na litr. Vyjímku tvoří třešňové likéry, jejichž ethanol pochází výhradně z třešňového destilátu a je nejméně  70 g na litr.

Ovocné likéry:

— z černého rybízu,
— třešňový,
— malinový,
— ostružinový,
— borůvkový,
— z citrusových plodů,
— morušový,
— z arktických ostružin,
— klikvový,
— brusinkový,
— rakytníkový,
— ananasový,

Invertní cukr se do nápojů a dalších potravinářských výrobků přidává jako sladilo. Má vyšší sladivost, méně krystalizuje a tím dává nápojům a potravinám jemnější chuť. Výsledný produkt 50 % inverze je asi o 20 % sladší než běžný cukr i než stoprocentně invertovaná sacharóza. Toho lze využít při přípravě nealkoholických nápojů ke snižování obsahu cukru.

(poz. Pokud budete podomácku vyrábět likér z běžného cukru, doporučuji spodní hranici většiny likérů zvýšit z 100 g na 120 g na litr, třešňový likér z 70 g na 85 g na litr. Docílíte či se alespoň přiblížíte nárokům na sladkost a tím na výslednou chuť).