Recept na likér je z knihy od Dumkové Hanny, Česká Kuchařka z roku 1883. Recept je v nezměněné podobě.

Likér skořicový

Roztluče se 125 gramů skořice na hrubo, povaří se asi půl hodiny v litru čisté vody, přidá se 750 gramů cukru, nechá se vše ustát, zčistěná tekutina se odleje a když úplně schladla, doleje se 3 -4,5 litrem dobré, jemné kořalky, vše se pevně zazátkuje, dá se na několik dní na teplá kamna, kde by přílišné horku tomu neškodilo, načež se vše do láhve přecedí.

Poznámka: Dobrá kořalka v dobách minulých musela mít alespoň 50 % alkoholu. 

Likéry Ovocné

Pro přípravu těchto Ovocných likérů slouží druhově jednotné ovocné přírodní šťávy bez přísad (tj. bez trestí, silic, esencí).

Minimální obsah ethanolu (alkoholu) v Ovocném likéru je 15 % objemových.

Ovocný likér je lihovina o obsahu cukru, vyjádřeno v invertním cukru, nejméně 100 g na litr. Vyjímku tvoří třešňové likéry, jejichž ethanol pochází výhradně z třešňového destilátu a je nejméně  70 g na litr.

Ovocné likéry:

— z černého rybízu,
— třešňový,
— malinový,
— ostružinový,
— borůvkový,
— z citrusových plodů,
— morušový,
— z arktických ostružin,
— klikvový,
— brusinkový,
— rakytníkový,
— ananasový,

Invertní cukr se do nápojů a dalších potravinářských výrobků přidává jako sladilo. Má vyšší sladivost, méně krystalizuje a tím dává nápojům a potravinám jemnější chuť. Výsledný produkt 50 % inverze je asi o 20 % sladší než běžný cukr i než stoprocentně invertovaná sacharóza. Toho lze využít při přípravě nealkoholických nápojů ke snižování obsahu cukru.

(poz. Pokud budete podomácku vyrábět likér z běžného cukru, doporučuji spodní hranici většiny likérů zvýšit z 100 g na 120 g na litr, třešňový likér z 70 g na 85 g na litr. Docílíte či se alespoň přiblížíte nárokům na sladkost a tím na výslednou chuť).