Recepty zde uveřejněné jsou z knihy od Dumkové Hanny, Česká Kuchařka z roku 1883. Recepty jsou uveřejněny v nezměněné podobě.

Vanilkový likér

Do velké lahve dá se asi čtyry litry koňaku, třešňové vody anebo jemné kořalky, přidá se jemně roztlučená vanilka, vše se smíchá a nechá aspoň čtrnácte dní na teplém místě státi.

Do nápoje toho přidá se rozvařený cukr, vše se společně zavaří a společně přecedí.

Vanilkový likér - jiný způsob

Roztluče neb na jemné kousky rozkrájí se vanilka, dá se do láhve asi do tří litrů dobré kořalky, vše v dobře zadělané láhvi na teplém místě nejméně dvě neděle nechá se státi, denně se zakloktá a zamíchá, načež přidá se dle libosti cukru a vše opět několik dní nechá se státi, načež se procedí a k pití hodí.

Poznámka: Cukru se v těchto receptech dávalo běžně 750 gramů na 3 - 4,5 litru dobré kořalky (obvykle o 50 - 60 % objemových alkoholu).

Likéry Ovocné

Pro přípravu těchto Ovocných likérů slouží druhově jednotné ovocné přírodní šťávy bez přísad (tj. bez trestí, silic, esencí).

Minimální obsah ethanolu (alkoholu) v Ovocném likéru je 15 % objemových.

Ovocný likér je lihovina o obsahu cukru, vyjádřeno v invertním cukru, nejméně 100 g na litr. Vyjímku tvoří třešňové likéry, jejichž ethanol pochází výhradně z třešňového destilátu a je nejméně  70 g na litr.

Ovocné likéry:

— z černého rybízu,
— třešňový,
— malinový,
— ostružinový,
— borůvkový,
— z citrusových plodů,
— morušový,
— z arktických ostružin,
— klikvový,
— brusinkový,
— rakytníkový,
— ananasový,

Invertní cukr se do nápojů a dalších potravinářských výrobků přidává jako sladilo. Má vyšší sladivost, méně krystalizuje a tím dává nápojům a potravinám jemnější chuť. Výsledný produkt 50 % inverze je asi o 20 % sladší než běžný cukr i než stoprocentně invertovaná sacharóza. Toho lze využít při přípravě nealkoholických nápojů ke snižování obsahu cukru.

(poz. Pokud budete podomácku vyrábět likér z běžného cukru, doporučuji spodní hranici většiny likérů zvýšit z 100 g na 120 g na litr, třešňový likér z 70 g na 85 g na litr. Docílíte či se alespoň přiblížíte nárokům na sladkost a tím na výslednou chuť).